Blog

Zabawy z rytmem, czyli…

Zajęcia metoda umuzykalniania Carla Orffa

 

Zabawy z rytmem, czyli metoda umuzykalniania Orffa w Piccolo Leonardo

 

Każde dziecko jest wyjątkowe i równocześnie odpowiedzialne za grupę. Nasze przedszkolaki dowiadują się tego m.in. dzięki metodzie umuzykalniania Carla Orffa. Podczas muzycznych zabaw uczą się wyrażania własnych emocji, uwrażliwiają na świat sztuki oraz przygotowują się do samodzielnego tworzenia. Co więcej, łatwiej uczą się języków i lepiej zapamiętują informacje.
 

Piccolo Leonardo_1 Piccolo Leonardo_3
 

Jak to wygląda w praktyce? Maluchy zaczynają od rytmizowania podzielonych na sylaby imion, nazw zwierząt lub krótkich wierszyków i układania do nich prostych melodii. W następnej kolejności dołączamy ruch – dzieci mogą w różny sposób zobrazować rytm: wyklaskać, wytupać lub w inny sposób go zaakcentować. Do dyspozycji dostają też bębenki, grzechotki, cymbałki, dzwoneczki, tamburyna oraz flety. Same tworzą proste instrumenty perkusyjne, chociażby zgniatając szeleszczący papier.
 

Podczas zajęć wykorzystujemy różne zabawki oraz chustę animacyjna – wszystko to, co pozwala dzieciom poczuć się swobodnie i pomaga im w ekspresji. Dużo radości sprawia im uczestnictwo w zabawach, w których na dany rytm muszą wykonać umówiony gest lub dośpiewać odpowiedź na pytanie czy dalszy ciąg historyjki. Dodatkowo, co bardzo ważne dla kilkulatków, prawie cały czas pozostają w ruchu. W miarę rozwoju, dzieci przechodzą od powtarzania rytmu i melodii po nauczycielu, poprzez improwizację do własnej kreatywności.
 

<< zobacz wszystkie wpisy
ODWIEDŹ STRONĘ NASZEGO ŻŁOBKA