Blog

Mali odkrywcy na tropie liści

 
Jesienne tygodnie upłynęły nam pod znakiem liścia. Podczas spacerów oraz zajęć poświęconych tej porze roku, dzieci postanowiły dowiedzieć się więcej na ten temat i zrealizować projekt badawczy. Pojawiły się różne pytania: Czy liście są duże, czy małe? Jakie mają kształty i kolory? Czym się różnią?
 
Codziennie przyglądaliśmy się liściom zbieranym po drodze do przedszkola przez maluchy i nauczycieli, zbieraliśmy je też na naszym podwórku. Zauważaliśmy, że mają kształty zbliżone do poznanych przez nas niedawno figur geometrycznych i że mogą być zielone, żółte, pomarańczowe, czerwone i brązowe.
 

Co dzieje się z liśćmi?

 
 
 
W szukaniu odpowiedzi pomogły nam różne osoby i eksperymenty. Byliśmy w bibliotece, gdzie oglądaliśmy obrazki różnych drzew oraz ich liści i owoców. Zaprosiliśmy również eksperta – ogrodnika, który opowiedział nam m.in. o swoim zawodzie i o tym, jak należy zabezpieczać drzewa na zimę. Następnie sprawdziliśmy, jak liście zachowują się w wodzie. Okazało się, że zostają na jej powierzchni, a te, które były skręcone, rozwijają się i wracają do dawnego kształtu. Dzieci zastanawiały się też, dlaczego liście spadają z drzew i czy kapusta rośnie na drzewach oraz które liście można jeść.
 

Co można zrobić z liści?

 
 
 
Wykorzystaliśmy również liście w praktyce. Razem z naszym gościem – ogrodnikiem – zrobiliśmy z nich piękne bukiety. Przygotowaliśmy też jesienny album oraz wpadliśmy na pomysł niezwykłego kapelusza z liścia.
 

<< zobacz wszystkie wpisy
ODWIEDŹ STRONĘ NASZEGO ŻŁOBKA